RULO ÇİM UYGULAMA KILAVUZU

RULO ÇİM UYGULAMA KILAVUZU

Başkent hazır rulo çim uygulaması ile hep hayal etmiş olduğunuz mükemmel görünüme sahip, sık dokulu, yabani ot ve hastalıklardan arınmış ve en önemlisi tohum ekme yöntemi ile 1-2 sene içinde ulaşabileceğiniz erişkinlikte bir yeşil alana bir kaç saat içerisinde kavuşacaksınız.

Çim alanınızın uzun yıllar aynı kalitede ve sorunsuz bir şekilde yaşaması ise aşağıda basit bir şekilde önermiş olduğumuz adımların uygulanması ile sağlanacaktır.

 

 1. Adım : ÖLÇME ve SİPARİŞ

 

Çimlendirmek istediğiniz alanın bir krokisini çizerek yapmış olduğunuz ölçüm ile ihtiyacınız olan rulo çim miktarını m2 cinsinden tespit ediniz.

 

Siparişinizi  bize bildirmeden önce tekrar hatırlatmak isteriz ki tüm hazırlıklarınızın bitirilmiş olması esasen yaşayan bitkiler olan rulo çimlerinizin teslimat sonrasında derhal serilmeye başlanması için gereklidir ve rulo çimlerin teslimat sonrasında en kısa süre içerisinde serilmesi elde edecek olduğunuz neticeyi olumlu yönde etkileyecektir.

 

 1. Adım : TOPRAK HAZIRLIĞI

 

 1. a) Çimlendirmek istediğiniz toprak alanı en az 10-15 cm. derinliğinde çapalayınız veya bel küreği ile ters-yüz ediniz

 

 1. b) Arazinizin drenajını gerekli eğimleri vermek suretiyle sağlayınız

 

 1. c) Toprağınızın cinsine göre ve eğer gerekli ise kireç, kum, torf ( organik maddeler ) ve gübrenin, toprağınızın yüzeyden 7-10 cm. derine gelecek şekilde karıştırılması ile takviye ediniz

 

 1. d) Tırmık kullanarak yüzeye çıkmış olan taş, kök vs. gibi iri parçaları temizleyiniz ve yüzeyini tesviye ediniz

 

 1. e) Toprağınızı sıkıştırmak için bir silindir ile üzerinden geçiniz. Silindir geçtikten sonra ortaya çıkacak tümsek ve çukurları tekrar tesviye ediniz

 

 1. f) Hazırlamış olduğunuz toprağı 15 cm. derinliğe ulaşacak şekilde sulayınız

 

 1. Adım : RULO ÇİMLERİN SERİLMESİ

 

Çim rulolarının teslimat ile birlikte serilmeleri hayati önem arz eder. Unutulmamalıdır ki çimler yaşayan bitkilerdir ve yaşayabilmeleri için toprak ile temas etmeleri ve rutubete ihtiyaç duyarlar. Ruloları sermeye başlayınca en kısa sürede ( mümkünse ilk 30 dakika içerisinde ) sulanması gerekmektedir.

Sıcak havalarda uygulama yapılacak ise ruloları gölgede ve mümkünse nemli bir örtü altında muhafaza edin.

Serme işlemine en uzun ve en düz noktadan başlayın ve ruloların arasında boşluk kalmayacak şekilde sıkıca birbirleri ile kavuşmuş olmalarına dikkat edin. Uzun gelen kısımların üst üste binmemeleri için keskin bir bıçak ile kesilmeleri gerekmektedir. Bir sonraki ruloyu yerleştirirken tuğla örme deseni şeklinde olmasına dikkat edin. Mümkünse kenar ve köşelere gelen parçaları ufak parçalardan olmamasına özen gösterin zira bu ufak parçalar özellikle sıcak havalarda ihtiyaç duyacakları nemi tutmakta zorlanacak ve çok çabuk kuruyacaktır.

 

Ayrıca dikkat etmeniz gereken hususlar ise şunlardır:

– Eğimli yerlerde ruloların eğim yönünde olmasına dikkat edilmelidir

– Sermiş olduğunuz alan üzerinde dolaşılmamasına özen gösterilmelidir

– Esasen döşeme işlemi yapılırken de toprak yüzeyde çukur olmaması için tahta üzerinde yürünmesi daha iyi netice verecektir

– Serme işlemi biter bitmez köklerin toprak ile temasını sağlamak ve olası hava ceplerini elimine etmek için tekrar silindirleyin

 

 1. Adım : SULAMA

 

Toprak hazırlığı esnasında derin sulama yapmış olduğunuzu varsayarak serme işlemini takiben ve mümkünse ilk 30 dakika içerisinde 2-3 cm. derinlikte sulama yapın ve ilk 2 hafta boyunca toprağın nemli kalmasını sağlamak ve köklerin toprağa tutunmalarını sağlamak için bu uygulamaya her gün devam edin. Havalar aşırı sıcak ise belki daha sık sulama yapmak gerekecektir. İlk 2 haftadan sonra daha az sıklıkta ancak daha derine ulaşacak olan sulama biçimine dönebilirsiniz. Sulama miktarı hava sıcaklığı ve buna bağlı kuruluk ve rüzgar şiddeti ile orantılıdır ve önemli olan yeni çimlerinizin ihtiyaç duyacağı kadar nemli kalmalarını sağlamaktır. Bina kenarlarındaki alanlar sıcaklığın bina yüzeyinden yansıması neticesinde daha çabuk kuruyacağı unutulmamalıdır.

 

Rulo çiminizin serilmesini takip eden 2-3 hafta boyunca üzerinde gezilmemesi önem arz eder zira köklerin toprak ile kaynaşmaları ve yüzeyin düzgün bir satıh halinde kalması buna bağlıdır. Ayrıca basılan noktalarda toprak ile rulo arasında kalabilecek olan hava boşlukları o bölgedeki köklerin toprak ile temasını engelleyecek ve yer yer sararmalar gözükebilecektir.

 

GENEL BAKIM

 

Genel kural olarak çim biçme işlemini sık sık ancak hiç bir zaman yaprak uzunluğunun 1/3 ünden fazla olmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca biçme makinesinin bıçaklarının her zaman keskin ve bileyli olmasını tavsiye ederiz. Gübre ve kimyasal uygulamaları iklim koşullarına bağlı olduğundan bu konuda detaylı bilgileri bize sorabilirsiniz.

Çim Sahaların Faydaları

Çim Sahaların Faydaları

 

 1. A) İşlevsel

            – Toprak erozyonunu önlemek

            – Tozu ve alerjik polenleri tutmak

            – Isıyı dağıtmak ve azaltmak

            – Yağmur sularının daha fazla emilimi sağlamak

            – Yağmur sularını filtre ederek yeraltı sularının kalitesini yükseltmek

            – Toprağın su tutma kabiliyetini arttırmak

            – Organik olarak toprak miktarını arttırmak

            – Gürültüyü azaltmak

            – Güneş ışınlarının yansımasını azaltmak

            – Hava kirliliğini kontrol etmek

            – Zararlıları azaltmak

            – Yangınların yayılmalarını önlemek

            – Açık görüş alanları ile güvenli alanlar oluşturmak

            – Yaban hayatı için doğal ortam oluşturmak

 

 

 

 1. B) Rekreasyon Amaçlı

 

            – Düşük maliyetli çevre düzenlemeleri

            – Fiziksel sağlığa olan katkıları

            – Zihinsel sağlığa olan katkıları

            – Güvenlik yastığı oluşturması

            – Seyirci eğlencesi

 

 

 1. C) Estetik

 

            – Güzellik

            – Yaşam kalitesini yükseltmek

            – Zihin sağlığına olumlu etkileri

            – Sosyal uyum

            – Toplumsal haz

            – Artan gayrimenkul değerleri

            – Çevredeki bitkilere sağladığı yarar ve uyum

Rulo Çim Kullanımı Hakkımda 5 Mit

RULO ÇİM KULLANIMI HAKKINDA 5 MİT

 

MİT 1 :

 

“ RULO ÇİM TESİS ETMEK İÇİN DAHA FAZLA SU HARCANIR ”

 

Bu düşüncenin altında yatan gerçek, rulo çimin yerine serildikten sonra bol miktarda su ile sulanmasına bağlıdır. Bu sulamanın amacı, rulo çim köklerinin toprak ile daha iyi temas sağlaması ve bu sayede kurumasının önüne geçmektir. Köklerin toprak ile teması sağlandıktan sonra kullanılan su miktarı azalmaktadır ki bu da 2-3 hafta sürer. Çim tohumu ekimi ile karşılaştırıldığında ise; tohumların filizlenmesi ve tesisi için gerekli olan su miktarının çok daha fazla olduğu ortaya çıkar. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer konuda tohumların çıplak toprak üzerinde kurumalarını önlemek için nemli bir ortama ve gün içinde birden fazla kez sulanmaya ihtiyaç duyduğudur. Ayrıca tohumların filizlenip çim alan tesis oluncaya ve çim olgunlaşıncaya kadar geçecek olan aylar boyunca aynı şekilde sulanmaya ihtiyaç duyacak olması da göz ardı edilmemelidir. İşte bu sebeplerden ötürü rulo çim, yeşil alanların tesisinde en az suya ihtiyaç duyulan yöntemdir.

Yapılan araştırmalarda rulo çim, çim tohumu ve hidro-tohumlama yöntemleri içinde rulo çimin en az suya ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır.

 

MİT 2 :

 

“ RULO ÇİM DAHA FAZLA KİMYASALA VE GÜBREYE İHTİYAÇ DUYAR ”

 

Aslında, tohum kullanımı ile kıyaslandığında bu inanışın tam tersine, rulo çim için daha az kimyasal kullanıldığıdır. Rulo çim; profesyonel olarak yetiştirilmiş, sağlıklı, olgun, yabacı otlardan ve hastalıklara yol açan mikroplardan arındırılmış bir yeşil bitki örtüsüdür. Köklenmeyi sağlamak için tohum ekimine göre çok daha az miktarda gübre kullanılacaktır. Rulo çimde çok çok az miktarda yabancı ot bulunacağından herbisit uygulamasına gerek duyulmayacaktır, ancak tohum ekimi sonrasında toprakta bulunan yabancı otların istilası da başlayacaktır. Ayrıca genç bitkilerin hastalıklara yol açan bakteri ve mantari hastalıklara, yetişkin bitkilere göre daha az dirençli olduğu unutulmamalıdır. Rulo çim, gerek çok daha az yabancı ot barındırdığından gerekse olgunlaşmış bitkiler olduğundan en az düzeyde kimyasala ihtiyaç duyar. Tohum ekilen yüzeylere ise çok daha fazla miktar ve sıklıkta kimyasal uygulaması yapılması gerekmektedir.

 

MİT 3 :

 

“ RULO ÇİM, DİĞER ÇİMLENDİRME YÖNTEMLERİNE GÖRE DAHA PAHALIDIR ”

 

Elbette rulo çim, aynı büyüklükteki bir alanı yeşillendirmek için ihtiyaç duyulan çim tohumu miktarı ile kıyaslandığında daha pahalıdır. Ancak en iyi tohum ekme yöntemlerinin bile aynı yeknesaklıkta ve yüksek kalitede bir çim dokusunu garanti edemiyor oluşu, yüksek sulama ve kimyasal maliyetleri, yeşil alan için harcanan zaman ve işçilik, yeşil alanın kullanımının gecikmesi ve tüm bunlara rağmen ulaşılmak istenen kaliteli görünümün bir türlü sağlanamaması gibi gerçekleri dikkate aldığınızda düşük maliyetli çim tohumu uygulamasını bir kez daha düşünmeniz gerekecektir. Uzun dönemde bakıldığında tohum ekme yöntemi ile elde edilen yeşil alan maliyeti ile rulo çim maliyeti hemen hemen aynıdır. Ancak buna ara ekim maliyeti, daha fazla kullanılmak durumunda olan yabancı ot ve hastalık mücadele kimyasalları, gübreler ilave olacaktır. Ticari maksatlı yeşil alanlarda tohum ekimi yöntemi, yeşil alanın daha geç kullanılabilmesi gibi bir durum ortaya çıkarır. Örneğin bir golf sahasında kimse yarım yamalak çimlenmiş, yüzeyde taş ve çakılların bulunduğu bir sahada golf oynamak istemeyecektir. Öte yandan rulo çim kullanılması durumunda saha 4-6 hafta içerisinde üzerinde maç yapılabilecek bir duruma geleceğinden gelir kaybı en az düzeyde olacaktır. Atletik sahalarda ise rulo çim kullanımı sayesinde  tohum ekim yöntemine göre 11 ay daha önce faaliyette bulunulabilir. Rulo çimin, görsel olarak sağlayacağı farkın yanında, erozyon kontrolü açısından da son derece önemli bir işlevi vardır.

 

MİT 4 :

 

“ GENİŞ YEŞİL ALANLAR ÇEVREYE ZARAR VERİRLER ”

 

Aksine geniş yeşil alanlar çevreye olumlu etkiler yapar. Çim bitkisi uzun zamandan bu yana sağlıklı bir çevrenin parçası olmuştur. Rulo çim, su ve çökeltileri, ağaç yongası, jüt kumaşı, Hindistan cevizi lifi örtü gibi insan yapısı bir çok materyale göre daha iyi tutmaktadır. Günümüzde çok daha fazla sayıda insan çevreye olan yararlarından ötürü rulo çim kullanımına yönelmiştir. Yeşil alanlar, güneş ışınlarını yansıtırken ısıyı, gürültüyü, karbondioksiti ve diğer hava kirleticiler abzorbe ederek çevreyi temizlemekte ve soğutmaktadır. Ayrıca solumakta olduğumuz havaya çok değerli olan oksijen ve nem vermektedir. Yeşil alanlar, gerek rüzgar gerekse su erozyonunu önlemede de rol alır. Kök bölgesinden geçmekte olan su doğal bir filtreden geçmiş gibi süzülmekte ve kirletici unsurlardan arındırılmaktadır. Tüm bunların yanında yeşil alanlar sağlıklı ve güvenli oyun ve rekreasyon alanları oluşturur. Yeşil alanlar, sessiz sedasız bir biçimde sağlıklı bir çevre oluşmasına katkı sağlar.

 

MİT 5 :

 

“ RULO ÇİM ÜRETİMİ VERİMLİ ÜST TABAKA TOPRAĞI TÜKETMEKTEDİR ”

 

Rulo çim üretimi bazı insanlar tarafından satıh madenciliği olarak görülmekte, verimli ve değerli olan üst tabaka toprağın her hasat ile birlikte tüketilmekte olduğunu düşünmektedirler. Gerçekler ise bu endişeleri yersiz kılmaktadır. Hasat edilen rulo çimin alt tabakası ilk bakışta verimli üst tabaka toprakmış gibi gözükse de esasında bu tabaka, ölmüş çim bitkilerine bağlı yapraklardan, kök bölümünün 1,25 cm ile 1,90 cm derinliğinde kesilen bu kökler arasında bulunan çok çok az miktardaki topraktan oluşmaktadır. Tam aksine rulo çim üretimi toprağa katmış olduğu organik maddeler ve besinler sayesinde toprağın verimini arttırmaktadır. Çim kökleri sürekli olarak gelişmekte, ölmekte, çürümekte ve yerlerine yenileri tekrar gelişmektedir. Bu organik maddeler ise toprakta bulunan toprak mikroplarını aktif halde bulunmaya zorlar ve bu faaliyet sonucunda toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini gelişmektedir. Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki rulo çim hasadında kesilen tabakanın altında bitkilerin kök sistemlerinin önemli bir bölümü toprakta bırakılmaktadır ve rulo çim üretimi yapılan alanlardaki topraklar diğerlerine göre % 1,9 daha fazla organik madde içermektedir.  Bir başka araştırma sonucuna göre ise rulo çim üretimi yapılan alanlarda zaman içerisinde organik madde miktarının artmış olduğu saptanmıştır. Buna göre yaklaşık 4 dönüm büyüklüğündeki bir arazinin 15 cm derinliğindeki toprak katmanı yaklaşık olarak 1,000 ton ağırlığındadır ve her 4 dönümlük araziye 19 ton organik madde ilave olmaktadır. Beş yıllık bir araştırma neticesinde varılan sonuç ise; rulo çim üretimi sayesinde toprağa yılda yaklaşık olarak 1 tona eşdeğer miktarda organik madde ilave olduğudur.

 

 

Neden Rulo Çim Kullanımı Giderek Yaygınlaşmaktadır?

Neden Rulo Çim Kullanımı Giderek Yaygınlaşmaktadır?

 

Rulo çim ile tesis edilen alanlar daha mı az emek gerektirirler?

Evet, profosyonel olarak yetiştirilen rulo çimler bahçenize serildiğinde sağlıklı erişkin çimlerdir, halbuki tohum ekme yöntemiyle aynı sağlıklı dokuda, erişkinliğe ulaşmış çim elde edebilmek için yıllarca bakıma ihtiyaç duyarlar. Rulo çimler uzmanların gözetiminde, en kaliteli  tohum karışımları kullanılmak suretiyle yetiştirilmektedir. Rulo çimler serildikten sonra sadece sulamanız, ihtiyaç duyduğunda biçmeniz ve gübrelemeniz halinde sağlıklı, yeşil dokusunu en az düzeyde bakıma ihtiyaç duyacak şekilde uzun süre koruyacaktır.

Rulo çimi nerelerde kullanabilirim? 

Rulo çim pratikte hemen hemen her yere ve bazı durumlarda da tohum ekmenin imkansız veya çok yüksek maliyetli olabileceği yerlere dahi uygulanabilmektedir. Rulo çimin toprak erozyonunu  ve suların kirlenmesini önlemek için yamaçlarda kullanılması ki buralarda tohum ekilmesi durumunda tohumların akması söz konusudur, buna en iyi örnektir.

Rulo çim yoğun kullanıma dayanabilirmi?

Kesinlikle! Rulo çim oldukça hızlı biçimde tesis olur. Birkaç hafta içerisinde tam kapasite kullanıma hazır hale gelir. Yeşil alanlarda oynanan oyunlar ve aile için açık hava aktiviteleri için kusursuz bir yüzey oluşturur. Günümüzde kullanılan çim tohumu karışımları sayesinde değişik amaçlı kullanım sçz konusu olabilmektedir.

Rulo Çim ne zaman uygulanabilir?

Rulo çim yeşil alan sektöründe bir devrim yaratmıştır. Toprağın çapalanabildiği her zaman uygulanabilir. Rulo çim ile yeşil bir alan için “ doğru zaman” ı beklemek diye bir şey söz konusu değildir.

Rulo çim ile iyi bir yatırım yapmış olurmuyum?

Evet – aslında tek seçenek olarak – bir kaç saat içerisinde çıplak toprak yüzeyden sağlıklı, güzel bir yeşil dokuya ulaşmak. Evinizin gerek gayrımenkul gerekse de estetik değerini bir kaç saat içerisinde kayda değer biçimde arttırıyor olması nedeniyle iyi bir yatırım yapmış olursunuz.

Rulo çim çevreyi nasıl etkiler? 

Günümüzde daha da belirgin hale gelen ekolojik endişelere bağlı olarak daha da fazla sayıda insan çevreye olan yararları nedeniyle rulo çimi tercih etmektedir.

 

 

Rulo çimler güneş ısısını, gürültü, karbon diksit ve diğer kirleticileri abzorbe ederek atmosferi temizlemekte ve soğutmaktadır. Soluduğumuz havaya oksijen salarak ve nemlendirir. Sessiz sedasız büyürken çevremize bir çok katkı sağlar.

Rulo çim, günümüzün hızlı temposu ve yaşam biçiminin gereklerini karşılamaktadır.

Rulo çim yaşam biçimimize nasıl etki eder?

Günümüzde satın aldığımız ürünlerde uygunluk, etkinlik ve kalite beklentimiz vardır. Binalar bir gecede yükselmekte ve çekici peyzaj düzenlemeleri saatler içerisinde yapılmaktadır. Rulo çim uygulayarak derhal yeşil bir alana sahip olabilecekken niçin binalarımıza değer katan, aynı görünüm için 1-2 sene bekleyip bu süre içerisinde ortaya çıkacak olan ağır bakım masrafları ve olası hayal kırıklıklarını yaşayayalım. İşte bu yüzden rulo çim tercih sebebi olmalıdır.

 

Rulo Çim Satış

Ankara rulo çim üretim ve tedarikçi olan firmamız ile iletişime geçerek doğrudan Rulo çim satış bölümümüz ile iletişime geçebilirsiniz. Ankara rulo çim bu bölümde sizlere yardımcı olacak olan arkadaşlarımız istediğiniz özelliklere ve bizim size önerebileceğimiz bir durum söz konusu ise rulo çim örnekleri adresinize kargo yolu yada elden teslim edilir. Beğendiğiniz örneklerin birebir eşleri istediğiniz miktarda kapınıza kadar ulaşacaktır. Talepler doğrultusunda serme işlemlerini uzman personelimiz ziraat mühendislerimiz eşliğinde yapabilirsiniz. Bizler çim yetiştirdiğimiz alanın nimetlerinden en üst seviyede faydalanabilmek için çim yetiştirdiğimiz alanı tertemiz bir hale getirmekte, hastalık ve zararlıları otlardan arındırmakta ve doğayı en güzel şekilde kullanmakta ve sizlerin hizmetine sunmaktayız. Hazır çim Ankara nereden alınır? sorusunu bizler ile iletişime geçerek cevaplamamız mümkün. İstediğiniz Hazır çim balyalarını kapınıza kadar getirmekteyiz. Bizlere vereceğiniz metre kare alanı kaplayacak kadar Hazır çim balyalarını sizlere ulaştırmaktayız. İstediğiniz takdirde rulo çim uygulamalarını da üstlenmekteyiz. Ankara’da rulo canlı çim satan yerler arasında fiyat ve teknik destek olarak birinci sırada olan firmamızı 7/24 araya bilirsiniz.

ankara-rulo-cim-satisAnkara uygun fiyata rulo çim için farklı türlerde yer alan çimleri yetiştirdiğimiz için çimlerin yetişme şartlarını bilmekte verimliliğini arttırmakta ve çok hızlı bir şekilde yetişmesini sağlamaktayız. Ankara hazır çimen sayesinde bulunduğu ortam nedeni ile her türlü ortama çok rahat bir şekilde adapte olabilen hastalık ve bozulmalara karşı güçlendirilmiş kesinlikle genetik yıpranması bulunmayan aynı zamanda sertifikalı ithal tohumların yetiştirilmesi işlemini yapmaktayız. Ankara’da rulo çim satan yerler arasında bizler hazır çim standartlarının ortaya çıkmasında çim ekim sırasında birçok faktörün önemli rol oynadığının farkındayız. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak çimlerimizi ekmekte ve en iyi şekilde bakımını yaptıktan sonra yetiştirmekte, siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Bu faktörler genel olarak bilindiği üzere en başta kullanılacak olan çim tohumunun kalitesi ve tohumun türleri gelmektedir. İkinci aşamada ise toprak yapısı yer almaktadır. Rulo çim ektiğiniz alan gerçekten çok önemlidir. Bu yüzden bir de en iyi ve en verimli toprağın bulunduğu ortama tohumlarımızı ekmekte ve en güzel şekilde yetiştirmeye çalışmaktayız. Hatta toprak yapısı tohumdan bile ön plana çıkmaktadır. Çünkü toprağın verimli olduğu zaman tohumunda güzel bir şekilde çıktığı bir gerçektir. Hazır rulo çim özel alanlarda üretilen çimlerdir. Toprak yapısı ekim aşamasında ya da öncesinde iyi bir şekilde tespit edilmediği zaman çimin başarısı gerçekten çok düşük yüzdelerde olacaktır. Çok uygun fiyata rulo çim satışlarımız vardır.

Garantili Hazır Rulo Çim

Garantili hazır rulo çim satışlarımız başlamıştır. Bizler için başarı toprağın türüne bağlıdır. Aksi durumda elde var olan başarı toprağın iyi olmadığı takdirde rastlantıdan öteye geçemez. Bizler bunları göz önünde bulundurarak çimlerimizi en güzel toprak ortamlarına ve en verimli toprak türlerine etmekteyiz. Bizler dünya genelinde yer aldığı gibi çim alan yapımında genelde buğdaygiller ailesine bağlı olan türleri kullanmaktayız. Buğdaygiller genel olarak tipik saçak kök olarak yer alan bitkilerdir. Tohumu ektikten sonra ise kökler zaman içerisinde oluşur. Bu süre ortalama 6-8 hafta gibi bir süre zarfında değişmektedir. İlk olarak aslında çimler ilk 2-3 hafta içerisinde toprak altı kökler çıkarmaya yavaş yavaş başlarlar. Bu 2-3 haftalık süreçten sonra bitkiler yavaş yavaş esas köklerini toprağa doğru yaymaya başlarlar. Bizler yetiştirme aşamasında gerçekten birinci sınıf çimleri kullanmaktayız. Birinci sınıf çim yetiştiriciliğinde çok sayıda etken rol oynamaktadır. Bu etkenlerden tohum, toprak yapısı, ekim tekniği, toprak işleme tekniği, hasat ve hazır rulo çim bakım gibi aşamalar yer almaktadır. Bu saymış olduğumuz faktörlerden herhangi bir tanesi farklı olması durumunda birinci sınıf diye adlandırabileceğimiz çim türü daha alt seviyede olacaktır. Çimlerin içerisinde yer alan elemanlardan herhangi bir tanesinin farklı olması ya da eksik olması çimlerin kalitesini direk etkilemektedir. Bu sebeple ürün kalitesinin de çok ciddi kayıplara neden olabilmektedir. Bu yüzden bizler siz değerli müşterilerimizin memnuniyeti ve güvenliği için en kaliteli rulo çim markasını birinci sınıf olarak kullanarak sizlerin hizmetine sunmaktayız.

Ankara rulo çim firmamız deneyimlerine ve üretmiş olduğu rulo çim demetlerine olan güvenini sizlere garantili hazır rulo çim satışı şeklinde sunmaktadır. garantili-hazir-rulo-cimUygulama alanınız ne kadar büyük veya küçük olması bizim için hiç dorun değil. Firmamız sizlere sağlıklı çim bahçeleri oluşturmak için hizmet vermektedir. Bizimle iletişime geçtikten kısa bir süre sonra Ziraat mühendislerimiz eşliğinde uygulama alanınız yerinde görülerek sizlerin en doğru şekilde temiz çim alanlarına kavuşmanız sağlanır. Garantili rulo çim uygulamamız kısa bir süre içinde kendini gösterecek ve birinci biçimden sonra tüm alanlarınızın sağlıklı ve düzenli bir şekilde çimler ile kaplandığını göreceksiniz.

Rulo Çim Fiyatları

Rulo çim fiyatları karışım oranına göre fiyatlandırılan bir yapıya sahiptir. Karışım olarak 4’lü, 6’lı ve 7’li olarak ürettiğimiz rulo çimler kullanılan alan ve karışımlar esas alınarak fiyatlandırılır. Üretim ve bakım esaslarının değişkenlik göstermesi nedeni ile ve buna ek olarak kullanılan tohum çeşitliliği rulo çim fiyatlarının belirlenmesini sağlamaktadır.  Karışım oranı yükseldikçe metrekareye düşen tohum sayısı da yükselmektedir. Bu kardeşlenme olayını artırmakla beraber sıkı bir görünüm, koyu bir renk gibi özelliklerinde eklenmesine neden olur. Karışım oranı rulo çim dayanıklılığını artıran bir faktördür. Yedi karışımlı rulo çimler futbol sahalarında, oyun alanlarında kullanmaya uygun dayanıklı çimlerdir. Bu tür çimlerin bakımı zor olmakla beraber oldukça fazla su maliyetine sahiplerdir. Karışım oranı yüksek olan rulo çimler gölgeden hoşlanmayan ve gölgede renk ve sıklığı hızlı değişen rulo çim tipidir. Karışım oranı yüksek olan çimlerin kullanım alanları son zamanlarda değişkenlik göstermektedir. Hızlı deforme olan futbol sahaları, gölgesi fazla olan golf sahalarının ardından hobi alanlarında da kullanılmaktadır. Rulo çim üretildiği alan ile uygulama arasında yaşanan ilklim, sıcaklık ve güneş ışığı farkları rulo çimlerin zamanla değişmesine neden olabilir. Bu çimlerin doğal uygum sürecidir. Bu nedenle rulo çim seçilirken rulo çim fiyatları dışında bulunduğunuz bölgeye uyum sağlaması da önem arz etmektedir.

rulo-cim-fiyatlariRulo çim fiyatları kaplanacak alanın büyüklüğüne ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Rulo çim seçilirken ve rulo çim fiyatı belirlenirken ideal fiyat ve performans ilişkisi değerlendirilmelidir. Karışım oranı düşük olan hazır çim genel olarak inşaat alanlarında, belediyeler tarafından kullanılan düşük maliyetli çimlerdir. Karışım oranı düşük olan rulo çimler iyi bakılır ise yüksek performans gösterebilir. Basılma oranı az olan alanlarda maliyeti düşürmek için karışım oranı az olan rulo çim demetleri kullanıla bilir. Ankara rulo çim fiyatları için firmamızı arayarak karışım ve fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. Ankara rulo çim firmamız uygulama alanlarınızı yerinde kontrol ederek en uygun çim karışımları ile sizlere en ideal rulo çim fiyatını verecektir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu mühendislerimiz sizlere en doğru bilgi ve önerilerini sizlere iletecektir.

Rulo Çim Bakımı

Rulo çim, Hazır çim olarak bilinen çimler serilme işleminden sonra bakımları normal çimler ile birebir aynı olan çimlerdir. Neden rulo veya hazır çim tercih etmeliyiz sorusu aklınıza gelebilir. Bunun için sizlere neden rulo çim? Neden hazır çim? makalemizi yayınladık. Sizlere şimdi çim alanlarının bakımı hakkında bilgiler sunacağız.

rulo-cim-bakimiÇim boy skalası kullanma şekline göre değişkenlik gösterse de genel olarak 4 santimetrelik bir uzunluk ideal uzunluktur. Bu uzunluğu biçme makinesi ile ayarlamanız mümkündür. Biçim işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur biçme makinesi boyu ve biçme makinesinin bıçakları oldukça keskin ve düzgün olmalıdır. Sulama performansına göre ve bulunduğunuz aylara göre biçme sıklığının değiştiğini söyleye biliriz. Belirli bir süre geçtiğinde sizlerde biçme zamanını göz ile anlar bir duruma geleceksiniz. Bizim sizlere önerimiz İlkbahar ve Sonbahar aylarında üç veya beş gün ara ile biçim yapılmalıdır. Yaz ayında ve kar yağışının olduğu kış aylarında biçim zamanları uzayabilir. Nisan ayından başlayarak havaların soğumaya başladığı Eylül ayına kadar geçen sürede toprağı nemli tutmak çim sağlığı için önemlidir. Sağlıklı çim için havanın sıcak olduğu aylarda sulama daha sık yapılmakla beraber geçe sulaması da mutlaka yapılmalıdır. Kış aylarında çim bitkisinin sulama ihtiyacı oldukça azdır.

Uygulama alanının çeşitli yerlerinden alınan toprak örnekleri en yakın Tarım müdürlüklerine götürülerek toprak analizi yapılmalıdır. Analiz sonucu Kış ayına girmeden ve baharda toprağa Azot, Fosfor, Potasyum gibi besleyici değerleri olan gübreler uygulanır. Analiz şansı bulunmayan durumlarda metrekare başına 20 ila 30 miligram gübre uygulaması yapılabilir. Bu sizlere hazır çim verimini artırırken çim sağlığını da koruyacaktır. Kullanılacak olan bu gübreler, cins, marka ve içeriğine göre değişkenlik gösterebilir. Gübre uygulamsı yapıldıktan sonra düzenli bir sulamanın yanında bir hafta boyunca alanı kullanmamak oldukça fayda sağlayacaktır. Çim sağlığını etkileyen önemli kriterlerden biride kedi ve köpekten kaynaklanan asitlik ortamların çoğalmasıdır. Özellikle geç hazır çimlerde oldukça büyük sorunlara neden olabilir. Çim sağlığını korumak adına rulo çim alanlarının üzerinde bulunan yaprak, hışır ve benzeri maddelerin tırmık kullanarak temizlenmesidir. Tırmıklama işlemi sırasında tırmığa fazla bastırılmamalı dır. Kış aylarında daha az biçim yapmakla beraber kesim boyunu da yükseltmeniz gerekmektedir. Kısa kesimler çim alanlarınızın sağlığını bozarken hem de yabancı ot kontrolünü de zorlaştırır. Kış ayında çimleri silindir ile ezmek de çim sağlığını olumlu yönden etkileyen bir işlemdir. Ankara rulo çim firmamız biçme işlemlerini uygulama alanının kuru olduğu bir zamanda yapılmasını tavsiye eder.

Ankara hazır çim firmamız nisan ayının ikinci periyotunda Amonyum Nitrat uygulaması yapılamasını tavsiye eder. Bu sizlere çimlerin daha sağlıklı ve gür olmasına yardımcı olacaktır.

Toprak sıcaklığının arttığı Nisan ayının ikinci döneminde çimlere Amonyum Nitrat uygulamanız faydalıdır. Bu ay içinde çimlerin fazla uzamasını engelleyecek sıklıkta biçim yaparsınız. Yine de ev bahçelerinde çimlerin boyunu 2.5 cm den aşağıya indirmeyin. Nisan ayı kıştan zarar görmüş bölgeler için ara ekim yapılmasının uygun olduğu bir aydır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bu ay içinde ekim yapılabilir.

 

 

Neden Rulo Çim?

Bakım Kolaylığı;

Rulo çim uygulaması yapılan alanların bakım masrafları ve bakım süresi daha azdır. Uygulama yapılan alanını sulama, gübreleme ve zamanı geldiğinde biçim yapmanız yeterli olacaktır. Standart çim ekme sistemleri ile bu düzeyde bir çim elde edebilmeniz uzun ve zahmetli bir sürecin sonundadır. Ankara rulo çim firmamız sizler için özel yetiştirdiği çimleri kullanmak istediğiniz alanlara sererek sizlere temiz doğal ortamlar hazırlamaktadır.

Dayanıklılık;

Neden rulo çim? sorusuna dayanıklılık maddesini eklemek mümkündür. Rulo çim uygulaması yapıldıktan sonra kullanmaya hazır olmakla berber erişkin olan çimlerin kök sisteminin oturmuş olaması kullanım acısından oldukça dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Serilme işlemi sonrası kullanmaya hazır olması size avantaj sağlarken, serilme işlemi sonrası sulama ve bir gün bekleme yapmanızı da Ankara rulo çim firmamız tavsiye etmektedir.

Estetik;

Rulo çim faydalarında estetik bir yanı vardır.Boş yada çıplak olan alanların hızlı bir şekilde kaplanarak yeşil bir dokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sizlere görünüş olarak oldukça pozitif değer kazandıracaktır. Ankara rulo çim firmamız uygulama alanlarında yapımı ve kullanımı hakkında sizlere geniş bilgiler sunarken ortamın görünüşü de bir kaç saat içinde değişmektedir.

Yabancı Ot Kontrol;

Yabancı ot kontrolü yapmak için bir çok yöntem bulunmakla beraber bu yöntemlerde oldukça maliyetli işlerdir. Doğal rulo çim sayesinde yabancı ot kontrolü sağlanır. Sıkı yüzeyi sayesinde güneş ışınlarının toprakla temasını en aza indirmesi ve yabancı otların çıkışını engellemesi ile hiç bir ek ücret ödemeden bahçenizde yabacı ot kontrolü sağlanır.

 

Ankara doğal rulo çim üretici firmamız sizlere uygulama alanlarının hazırlanması ve serilme işlemlerinde de yardımcı olmaktadır. Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu arkadaşlarımız eşliğinde uygulama alanlarınızın tüm peyzaj işleri de projeli bir şekilde yapılır.

dogal-rulo-cim

Uygulama Hazırlıkları

Alan Ölçme;

Rulo çim uygulanacak alanın bir krokisi hazırlanarak alanın ölçülmesi gerekmektedir. Bunu bir çok yöntem ile bulmanız mümkündür. Sizlere iki yöntemden bahsedeceğiz. İlk olarak kağıt üzerinde basit bir kroki çizilerek uygulama alanı kenar ölçüler belirlenir. Bu ölçüler kullanılarak kenarların bir biri ile çarpımları bulunarak toplanır bu şekilde uygulama alanınızın metre kare olacak ölçüsü bulunur. İkinci yöntem ise Google Maps kullanarak uygulama alanınızın bilgisayar üzerinde bir veri bilgisi elde edilir. Yine Google Maps üzerinden uygulama alanı ölçüsü elde edilir. Burada dikkat etmeniz gereken ölçünün inç birimi kullanılarak hesaplanabilir olmasıdır. Bunu basit bir şekilde metre kareye dönüştürebilirsiniz.

Uygulama Alanının Hazırlığı;

Rulo çim uygulanacak alan belirli bir tesviye ve işleme derinliğine sahip olması uygulama alanının verim açısından etkisini artırmaktadır. Kaba ve ince tesviye yapılan uygulama bölgesi bir ağırlık yardımı yada silindir olarak adlandırılan ezme aletleri ile sıkılaştırılmalıdır. Toprak yapısı esas alınarak 15 ile 40 santimetre arasında bir derinlik işlenmesi gerekmektedir. Bu işleme sırasında toprağın su tutma kapasitesini artırmak amacı ile hayvan gübresi veya komposit gübreler toprağa ilave edilerek karıştırılır. Bu verimsiz kumlu topraklar için ideal bir karışımdır. Kil oranı yüksek topraklarda kum ve organik madde içeren karışımlar ilave edilebilir. Bu toprağın yumuşamasına da yardımcı olacaktır.

Rulo Çimlerin Serilmesi ;

Sizlere verilen tarih ve saatte çim ruloları verdiğiniz adrese teslim edilmektedir. Teslimat edildikten kısa bir süre içinde uygulama alanına alınmalı ve serilmeye başlanmalıdır.

Sulama ;

Rulo çim uygulaması yapılacak alan hazırlığı sırasında tüm alanın uzun bir süre sulanmış olması gerekmektedir. Serme işleminden sonra ortalama 30 dakika boyunca 2-3 santimetre derinlikte sulama yapılmalıdır. Serilme işleminden sonraki 10 günlük süreçte  toprağın nemli kalmasını sağlamak amacı sulama devam ettirilmeli. Bu çimlerin toprağa tutunmaları içinde son derece gerekli bir yöntemdir.

Biçim;

Rulo hazır çim uygulaması yapılan alanların ilk biçim zamanı ve yöntemi oldukça önem arz eder. Bu nedenle ilk biçimde dikkat edilmesi gereken kullanılacak aletlerin dişleri kontrol edilerek keskinleştirmek gerekir. İlk biçin de çimlerin boyları 5 – 7 cm arasına indirilmelidir. İkinci ve üçüncü çim biçimlerde bu yükseklik indirilmelidir. Örnek verecek olursak ikide 3-4 üçüncüde 1-3 cm ye indirilebilir. Biçim sırasında bu ölçülerden daha önemli olan bir ayrıntıyı atlamamak gerekir. Çim biçme yönü ilk biçimden sonra aynı doğrultu, yönde devam etmelidir. Beşinci ve daha sonraki biçimlerde sulamaya göre değişkenlik göstermesine rağmen düzenli olarak biçim işlemi yararlı olacaktır.

Rulo-cim-uygulamasi-01 Rulo-cim-uygulamasi-02 Rulo-cim-uygulamasi-03 Rulo-cim-uygulamasi-04 Rulo-cim-uygulamasi-05