Uygulama Hazırlıkları

Alan Ölçme;

Rulo çim uygulanacak alanın bir krokisi hazırlanarak alanın ölçülmesi gerekmektedir. Bunu bir çok yöntem ile bulmanız mümkündür. Sizlere iki yöntemden bahsedeceğiz. İlk olarak kağıt üzerinde basit bir kroki çizilerek uygulama alanı kenar ölçüler belirlenir. Bu ölçüler kullanılarak kenarların bir biri ile çarpımları bulunarak toplanır bu şekilde uygulama alanınızın metre kare olacak ölçüsü bulunur. İkinci yöntem ise Google Maps kullanarak uygulama alanınızın bilgisayar üzerinde bir veri bilgisi elde edilir. Yine Google Maps üzerinden uygulama alanı ölçüsü elde edilir. Burada dikkat etmeniz gereken ölçünün inç birimi kullanılarak hesaplanabilir olmasıdır. Bunu basit bir şekilde metre kareye dönüştürebilirsiniz.

Uygulama Alanının Hazırlığı;

Rulo çim uygulanacak alan belirli bir tesviye ve işleme derinliğine sahip olması uygulama alanının verim açısından etkisini artırmaktadır. Kaba ve ince tesviye yapılan uygulama bölgesi bir ağırlık yardımı yada silindir olarak adlandırılan ezme aletleri ile sıkılaştırılmalıdır. Toprak yapısı esas alınarak 15 ile 40 santimetre arasında bir derinlik işlenmesi gerekmektedir. Bu işleme sırasında toprağın su tutma kapasitesini artırmak amacı ile hayvan gübresi veya komposit gübreler toprağa ilave edilerek karıştırılır. Bu verimsiz kumlu topraklar için ideal bir karışımdır. Kil oranı yüksek topraklarda kum ve organik madde içeren karışımlar ilave edilebilir. Bu toprağın yumuşamasına da yardımcı olacaktır.

Rulo Çimlerin Serilmesi ;

Sizlere verilen tarih ve saatte çim ruloları verdiğiniz adrese teslim edilmektedir. Teslimat edildikten kısa bir süre içinde uygulama alanına alınmalı ve serilmeye başlanmalıdır.

Sulama ;

Rulo çim uygulaması yapılacak alan hazırlığı sırasında tüm alanın uzun bir süre sulanmış olması gerekmektedir. Serme işleminden sonra ortalama 30 dakika boyunca 2-3 santimetre derinlikte sulama yapılmalıdır. Serilme işleminden sonraki 10 günlük süreçte  toprağın nemli kalmasını sağlamak amacı sulama devam ettirilmeli. Bu çimlerin toprağa tutunmaları içinde son derece gerekli bir yöntemdir.

Biçim;

Rulo hazır çim uygulaması yapılan alanların ilk biçim zamanı ve yöntemi oldukça önem arz eder. Bu nedenle ilk biçimde dikkat edilmesi gereken kullanılacak aletlerin dişleri kontrol edilerek keskinleştirmek gerekir. İlk biçin de çimlerin boyları 5 – 7 cm arasına indirilmelidir. İkinci ve üçüncü çim biçimlerde bu yükseklik indirilmelidir. Örnek verecek olursak ikide 3-4 üçüncüde 1-3 cm ye indirilebilir. Biçim sırasında bu ölçülerden daha önemli olan bir ayrıntıyı atlamamak gerekir. Çim biçme yönü ilk biçimden sonra aynı doğrultu, yönde devam etmelidir. Beşinci ve daha sonraki biçimlerde sulamaya göre değişkenlik göstermesine rağmen düzenli olarak biçim işlemi yararlı olacaktır.

Rulo-cim-uygulamasi-01 Rulo-cim-uygulamasi-02 Rulo-cim-uygulamasi-03 Rulo-cim-uygulamasi-04 Rulo-cim-uygulamasi-05

 

 

Bir Yorum Yaz