Rulo Çim Bakımında Önemli Hususlar Nelerdir?

Öncelikle rulo çim uygulanan alanın güneş alım bakımından yeterli veya yüksek oranda güneş alma oranına dikkat etmek gerekir. İlk olarak güneş alma yönünden zayıf alanlar hakkında bilgi verelim. Rulo çim az güneş alan mekanlarda sulama oranı azaltılmalı ve biçimi de azaltılmalıdır. Rulo çim ve bütün canlı bitkiler için su önemlidir ama her şey de olduğu gibi burada da suyun fazlası zararlıdır. Bu konuda ekiplerimiz gerekli bilgi ve teknik donanıma sahip olup müşterilerimizi detaylı bilgilendirmektedir. Rulo çimde biçimin önemi yüksektir. Rulo çim ilk biçimden sonra köklerini uygulandığı alana atarak orda kalcı olma yoluna girer ve gelişimi devam ettirir.

İlerleyen zamanlarda uygun koşullarda ki rulo çimin en fazla 7-10 gün aralıklarla biçilmesi ve biçim sırasında rulo çimlerin en az 1 gün
sulanmamış toprağının kuru olması gerekmektedir.  Bu çerçevede rulo çimlerin daha sıklaşması bu  olaya tohumun kardeşleşmesi ve bir kökten 5-10 ‘a kadar yeni filizlerin gelmesi olarak adlandırılır. Bir diğer rulo çim bakımında ki aşama ise gübreleme işlemidir. Gübreleme işlemi rulo çime yeşil bir renk güzel bir doku ve en önemlisi daha uzun bir ömür kazandırır. Yaz ayına girerken rulo çimlerin yeni uyanmasından dolayı renklerinde mevsim geçişinin izleri yani sarılıklar görülmesi kaçınılmazdır. Bu nokta da yardımımıza azot (N) şeker gübresi yetişir. Tabi ki bu nokta da dikkat edilmesi gereken husus şeker gübresinin fazla uygulamada rulo çimi kurutmasıdır. Eğer bu konuda eksiğiniz var ise bizleri arayıp rulo çim gübreleme hakkında bilgi almaktan çekinmeyin. Rulo çimin kışa hazırlığı da sonbahar aylarında yapılır kışın ağır koşullarında köklerin kendini koruması ve yeni baharda uyanması için 15-15-15+(12SO 3 ) kompoze gübre kullanılmasını öneriyoruz.